Tepelná ochrana budov – kouzelná formule, která stojí na začátku každého rozhodování o stavbě domu. Výrobci se předhánějí v nabídce materiálů a technologií, které dům tepelně izolují zaručeně nejlépe. Kolikrát je s podivem, z jakých rozmanitých materiálů lze dnes také stavět. I klasické, našimi předky prověřené cihly mají stále co nabídnout. Díky svému čistému, přírodnímu původu je cihelný materiál přívětivý k životnímu prostředí i lidskému zdraví a díky nejnovějším inovacím už cihly nepotřebují ani žádné dodatečné zateplení.
Nezadržitelný vývoj
Cihla se vyvíjela a zdokonalovala jako každý lidský objev. První bloky z pálené hlíny, ze kterých člověk vytvářel stavby, se vyráběly 3 tisíce let př. n. l. Po dlouhou dobu si zachovávaly víceméně stejný tvar a jejich výroba fungovala na téměř neměnných postupech. Zvyšující se požadavky na kvalitu stavebních materiálů odstartovaly vývojový boom. Kolem poloviny 20. století plné cihly nahrazují cihelné děrované bloky. Ty pak v 90. letech začínají na svislý spoj místo malty používat systém pero drážka a postupně zvětšují své rozměry (dnes standardně dosahují šířky až 0,5 m). Před dvaceti lety se objevuje dnes již zcela běžná technologie broušení cihel. Vývoj jde zkrátka neustále kupředu. Téměř geniální myšlenku budování pevných a odolných staveb z materiálu z pálené zeminy staletí neustále zdokonalovala a přizpůsobovala vyšším a vyšším nárokům člověka na příjemné a zdravé bydlení.
A co izolace?
Pevnost a odolnost, paropropustnost, dobrá zvuková izolace, nehořlavost, tepelná akumulace a schopnost zajistit optimální mikroklima pro bydlení – to jsou důvody, proč cihly po celá tisíciletí neztrácely na oblibě a proč jsou ceněny dodnes. Důraz na tepelnou izolaci, který je v posledních letech alfou a omegou veškerého stavebního průmyslu, však zaplnil trh stavebnin nejrůznějšími materiály a technologiemi, které hrubou stavbu oblepují, obalují, zkrátka zaizolovávají s cílem dosáhnout co nejnižších hodnost tepelné prostupnosti. Čím méně tepla budova ztratí, tím méně energie bude nutné vydat na její další vyhřátí. Za tímto vývojem, který přináší všechny ty „nízkoenergetické“, „pasivní“ či dokonce „nulové“ stavby, pochopitelně nezaostávají ani cihly.
Dva v jednom
Stavba s vícevrstvou obvodovou konstrukcí však skrývá riziko nesprávného sestavení či provedení. Ve výsledku pak vůbec nemusí fungovat tak, jak by měla, a svému majiteli místo úspor přinese jen problémy a další výdaje. U jednovrstvého zdiva takové riziko odpadá. A pokud má materiál pro jednovrstvé zdivo zároveň vlastnosti izolantu jako cihelný blok HELUZ Family 2in1, pak už vlastně není co řešit. Tato novinka, která vychází z dlouholeté tradice cihlářské výroby české společnosti HELUZ, vznikla ve spolupráci se Stavební fakultou ČVUT a za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu. Tolik žádané vlastnosti izolantu jí dodává expandovaný polystyren vložený do dutin cihly, kde brání přenosu tepla sáláním mezi dvěma navzájem protilehlými dutinami. V cihle je izolant pevně fixovaný pomocí speciální technologie, při vyřezávání otvorů pro elektroinstalaci nebo při úpravách velikosti bloku proto zůstává uvnitř. Má výborné tepelněizolační vlastnosti, které dosahují lepších výsledků než například minerální vlna. Zdivo z cihelných bloků HELUZ Family 2in1 díky němu lze zařadit přímo mezi izolanty, přitom si zachovává výhody jednovrstvého zdiva. Aniž by jej tedy bylo nutné dodatečně zateplovat, bez problémů a dokonce s rezervou splňuje požadavky na obvodové konstrukce nízkoenergetických, pasivních i nulových domů.
Cihly mají budoucnost
Současné cihly se už velmi vzdálily od svých předchůdkyň, s nimiž stavěli lidé ve starověku. Staletími prověřené hodnoty si však stále zachovávají a proto se i dnes těší velké oblibě. Vývoj podporovaný stále novými inovacemi neustává a dělá z cihel stavební materiál nejen s bohatou historií ale i budoucností.
Víte, že...
...historie pálených cihel je dlouhá již 5 000 let!
Z pálených cihel začal člověk stavět již ve 3. tisíciletí př. n. l. V té době na území dnešní České republiky vrcholila pozdní doba kamenná.
...v Čechách se pálí cihly tak dlouho, jak se píše česky!
První záznamy o cihlářské výrobě na našem území pocházejí z 9. století, tedy století, kdy u nás působili věrozvěstové Cyril a Metoděj.
Více informací naleznete na stránkách www.heluz.cz