Začít ubytovávat hosty nemusí být složité

Ubytovávat může každý

Možná jste se při odjezdu z nějakého příjemného penzionu rodinného typu zasnili a na chvíli si představili, že na místě majitelů byste byli vy sami. Nabízeli byste ubytování hostům, přivydělávali si a navíc by to pro vás mohlo být nesmírně obohacující. Pak jste se asi vrátili do reality a mávli nad tím rukou. Ale možná zbytečně. Ubytovávat hosty totiž v České republice může takřka každý. Je nutné splnit k tomu určité zákonem dané podmínky, ale s trochou snahy to jde. A to jakmile si založíte živnost nazvanou Ubytovací služby, která je oborem číslo 55 v seznamu mnoha volných živností spadajících pod „Výrobu, obchod a služby neuvedené v příloze č. 1 až 3 živnostenského zákona“.

Velký plán

Z vaší nemovitosti se nemusí stát přímo hotel – to je dost časově náročné a rozhodně to nejde dělat jako „vedlejšák“ při hlavním zaměstnání. Spousta lidí se ubytovávání začne věnovat nejprve v rámci své široké rodiny a příbuzných, nabídne prostory k pobytu svým přátelům a kolegům nebo nabízejí svůj dům k pronájmu v době vlastní dovolené. Případně je obvyklé pronajímat svou chatu či chalupu, když tam zrovna nejste. Takže ubytovávání hostů může mít mnoho podob – nemluvě o moderním způsobu přes Airbnb. Jen to chce vymyslet si svůj vlastní plán, postup a systém a uvědomit si, co vlastně chcete dělat a co už by bylo nad vaše síly a časové možnosti.

Začátek

Pokud plánujete upravit svůj dům nebo chatu, aby byly vhodné pro ubytování hostů, musíte nejprve zvážit několik faktorů. Jde zejména o velikost domu, maximální počet hostů, možnost ubytování domácích mazlíčků, možnost přistýlek, budoucí technologické i technické vybavení a různé typy rekonstrukcí a renovací, než se do toho pustíte.

Na počátku vás budou čekat rozhodně nějaké investice. Málokterá nemovitost je připravena k okamžitému pronajímání. Je potřeba promyslet si, jak to bude se sociálním zařízením, kuchyní, sdílenými prostory. Ujasněte si také, jestli hodláte pronajímat celou nemovitost, její patro (či samostatný byt) nebo třeba jen jednotlivé pokoje (například ve formě ložnic). Následovat by měl váš přesný plán, jak budete chtít upravovat a měnit současný prostor, jaká zařízení budete muset dokoupit, jaký nábytek pořídit a tak dále.

Vybavení

Nutné vybavení závisí na tom, co hodláte hostům nabízet. Pokud se rozhodnete pro nabídku bytu, zapřemýšlejte nad vybavením kuchyně, koupelny či obývacího pokoje. V případě nabídky pouhých pokojů pro hosty uzpůsobte vybavení tomu, zda bude k dispozici třeba společná kuchyň nebo společenská místnost – nebo jestli půjde čistě jen o pokoj se sociálním zařízením (i to ale může být sdílené).

Při nakupování vybavení myslete zejména na lednici, sporák, mikrovlnnou troubu, toaster, varnou konvici, pohodlné postele s kvalitními matracemi, noční stolky, lampy a dostatek úložného prostoru.

Přečtěte si také Montáž terasy z prken, zvládne téměř každý nebo Developerské projekty v Praze – ideální řešení pro příjemné bydlení.

Fotografie