Potřebujete, aby vaše bydlení vypadalo jako nové, a to co možná nejrychleji? V tom případě vám přijdou vhod sádrokartonové desky, které se využívají na výstavbu vnitřních stěn a stropů. Jaké jsou výhody a nevýhody sádrokartonu, vám prozradíme v následujících řádcích. Ptali jsme se odborníků z řemeslnického cechu Ekomplex – konkrétně z divize sádrokartony Ostrava. Možnosti využití sádrokartonu vás jistě mile překvapí!
Co je to sádrokarton?
Sádrokartonové desky mají podobu sendviče. Povrch tvoří dva listy papíru nebo těžké laminátové podložky, vnitřní jádro pak hemi-hydrát ve formě síranu vápenatého, surového sádrovce, plastifikátoru, pěnidla, jemně mleté sádry, škrobu a dalších látek zamezujících vznik plísní, EDTA a v neposlední řadě také vlákna (papír a /nebo skleněná vlákna). Nedílnou složkou jsou i silany nebo voskové emulze, díky kterým je sádrokarton téměř nenasákavý.
V čem tkví výhody a nevýhody sádrokartonových desek?
Sádrokarton se využívá na celém světě, a to především pro dokončení výstavby vnitřních stěn a stropů. V současné době se jedná o nejrychlejší řešení při suché výstavbě. Řemeslníci díky deskám rychle staví příčky, zateplení a další úpravy libovolného interiéru. Sárokarton zajišťuje regulaci vlhkosti v místnostech a má velmi dobré izolační vlastnosti. K dalším výhodám patří dobrá tvarovatelnost, pevnost, snadné řezání a dlouhá životnost.
Co se týče negativ, není jich mnoho. Malíři a natěrači Ostrava používají na nátěr sádrokartonu speciální přípravky a nezapomínají povrch penetrovat a vyrovnat jeho savost. Na sádrokarton se nesmí používat prvky s obsahem vápna, silikátů a vodního skla. Nežádoucí jsou také disperzní silikátové barvy.
Tip na závěr: Při náročnější rekonstrukci bydlení nezapomeňte ani na důkladnou prověrku elektroinstalace. Bude se vám hodit služba revize elektro Ostrava, kterou zajišťují certifikovaní revizní technici.