Vedlejší činnost
Dát výpověď je velkým rozhodnutím. A nevratným. Náhle se ocitnete bez pravidelného a hlavně jistého příjmu. Pokud se vám v začátcích podnikání nebude dařit, budete najednou bez peněz. A možná dokonce v dluzích, protože pro rozjezd podnikání jsou obvykle potřebné nějaké investice.
Takže pokud vás láká začít podnikat, neukvapujte se. Ve svém zaměstnání se o tom nezmiňujte a dál pracujte – a na živnostenském úřadě si vyberte některou z živností, jíž si zajistíte vedlejší výdělečnou činnost. Na tom není nic nelegálního ani špatného. A můžete začít postupně rozvíjet svůj sen, aniž byste při tom přestali chodit do zaměstnání. Teprve až uvidíte, že se vám daří, můžete dát zaměstnání definitivně sbohem.
Jak na to?
Podnikat můžete začít třeba hned. Vydejte se na již zmiňovaný živnostenský úřad a tam si založte živnost. Pokud nepracujete (nebo nejste třeba na rodičovské), stane se živnost vaší hlavní výdělečnou činností. Pokud jste zaměstnaní nebo máte jiné závazky, můžete podnikat v rámci vedlejší činnosti.
Dobrou zprávou je, že volných živností existuje několik desítek, můžete jich mít jakýkoliv počet a nepotřebujete k tomu žádné odborné vzdělání ani předchozí praxi. Pokud naopak praxi a vzdělání máte a chcete pokračovat ve svém oboru, máte na výběr z mnoha řemeslných živností.
Dobrou zprávou je, že pak nemusíte na Českou správu sociálního zabezpečení ani na zdravotní pojišťovnu – úřad je obešle namísto vás a vy si pak jen počkáte na výpočet záloh.
Finanční úřad
Dále vás bude čekat cesta na finanční úřad. Do 15 dnů od vzniku živnosti je potřeba nahlásit se finančnímu úřadu, aby bylo jasné, že hodláte v budoucnu platit daně. Pokud potřebujete DIČ, pomůže vám taktéž finanční úřad. A stejně tak tak budete muset zajít i v případě, kdy si budete pořizovat například auto na firmu, budete muset platit silniční daň a tak dále.
Online podnikání
Můžete začít podnikat jakkoliv a kdekoliv. Ať už se ale zabýváte jakoukoliv činností, je vhodné nezapomínat ani na internet. Je ideální vytvořit si (nebo si nechat zpracovat) online prezentaci a založit si vlastní webové stránky. Stejně tak se můžete nechat zaevidovat do různých katalogů a seznamů, abyste byli pro potenciální zákazníky lépe dohledatelní. Můžete si (nechat) navrhnout vizitky, vyrobit letáky a tak dále. Nezapomínejte ani na sociální sítě a komunikaci s klienty přes dobře vypadající e-mailovou adresu.
E-shop? Není problém
Pokud hodláte nabízet nějaké zboží, je v dnešní době jednodušší založit si e-shop než budovat kamennou prodejnu. I s tím vám mohou pomoci odborníci. A nebo to třeba zvládnete i sami, protože existují buď šablony, nebo přímo platformy určené pro vybudování e-shopů. Svůj e-shop si s trochou šikovnosti uděláte tedy i sami a během pár hodin. Nebo si najmete člověka, který vám s tím pomůže a bude vám pomáhat třeba i s jeho správou.
Přečtěte si také Začít ubytovávat hosty nemusí být složité nebo Jak funguje dotační program Nová zelená úsporám?