Udržitelný rozvoj stavebnictví – trend nebo nutnost?

V souladu s přírodou

Často máte pocit, že přijde developer, zabere jediný zelený plácek v širokém okolí a postaví na něm bytový dům. Zvlášť ve velkých městech to tak často bývá. A ačkoliv je taková stavba řádně povolena, leckdo proti ní v tu chvíli začne protestovat. Ochrana přírody a zeleně je totiž velkým tématem a zdá se být čím dál důležitější. Asi i proto vznikla takzvaná udržitelná výstavba. Její počátky se datují již do 70. let minulého století a hlavní teze je primitivně jednoduchá – stavět v souladu s přírodou, zbytečně ji neničit a nenarušovat.

Snižování negativního vlivu

Nová výstavba narušuje do té doby fungující ekosystém na daném místě. Je to jasné a všichni to od samého počátku očekávají. Když na okraji obce začnete stavět nové domy, tak tím zasáhnete do tamní přírody. Na první pohled nijak výrazně, ale negativní výsledky takové stavby se mohou projevit až později a doznívat po několik dlouhých let. Zkrátka, výstavba má negativní vliv na přírodu. O tom není třeba debatovat. Ostatně, hlavní pravidla stavařů zní: použitelnost, pohodlí, odolnost.

Ekologické hledisko

Jelikož se v poslední čtvrtině 20. století stavebnictví začalo rozmáhat a stavělo se pořád a všude, začalo se zohledňovat i čtvrté pravidlo – ekologičnost. Neberou na něj ohled všichni, ale někteří zodpovědní stavaři ano.

Vše začalo takzvanou ropnou krizí a náhlým šokem lidí z toho, že energie nejsou samozřejmé a že příroda by se měla začít také chránit a nejen ničit těžbou. O takzvaném udržitelném rozvoji se začalo hovořit až koncem 80. let, kdy se do věci vložila Organizace spojených národů a začala naléhat, aby se žilo, stavělo a podnikalo tak, aby byla zajištěna obživa i energie nejen pro současnou generaci, ale i tu budoucí. Což se, zdá se, povedlo.

Pasivní domy

Od toho byl jen krůček ke vzniku pasivních domů, které jsou velmi úsporné a neničí svým vznikem ani fungování životní prostředí jako domy klasické. První takové domy začaly vznikat v Německu a Rakousku počátkem 90. let.

Zároveň vznikaly nové a propracovanější technologie pro lepší a ekologičtější provoz takových pasivních domů a začaly se víc a víc využívat alternativní zdroje energií. Následující udržitelná výstavba se proto řídila pravidlem, že stavby by měly být co možná nejméně energeticky náročné, neměly by negativně ovlivňovat životní prostředí a měly by být co nejméně závislé na neobnovitelných zdrojích. Tento trend pokračuje dodnes a hlásí s k němu řada světových firem i obyčejných lidí.

Přečtěte si také Víte, co je tryskání a jaké má praktické využití? nebo Stále populárnější beton a štukové omítky

Fotografie