Jak funguje dotační program Nová zelená úsporám?

Dotace na dům po babičce

V poslední době se hodně diskutuje o dotačním programu, kterému se přezdívá „oprav dům po babičce“. Ten spadá do programu Ministerstva životního prostředí, který spravuje Státní fond životního prostředí ČR. Patří pod celkový program Nová zelená úsporám, který je zaměřený na úspory energií v rodinných a bytových domech. Tato dotace na dům po babičce nemusí být jen na dům po babičce, ale jejím principem je, že žadatel může získat peníze na rekonstrukci staršího domu, po níž se dům stane více energeticky úsporným. A hlavní výhodou je, že úspěšný žadatel dostane peníze formou zálohy předem – takže za ně může pak rovnou rekonstruovat.

Rodinné domy

V rámci programu Nová zelená úsporám funguje několik různých dotačních cyklů, přičemž časem přibývají nové nebo se ty starší za čas zase opakují. O dotace mohou žádat majitelé rodinných domů, kteří díky nim mohou udělat nové zateplení, peníze jsou určeny na výměnu kotlů a kamen, na solární systémy, fotovoltaiku, rekuperace, lepší řešení dešťové a odpadní vody a tak dále. V průměru může žadatel získat okolo 189 tisíc korun (záleží na tom, o co přesně žádá a kolik ho celková rekonstrukce stojí).

Bytové domy

Totéž mohou provádět i vlastníci bytových domů, kteří také mohou o různé dotace žádat. Leckteré z nich jsou určeny pro SVJ nebo bytová družstva, další se týkají veřejných institucí, obcí nebo příspěvkových organizací. A o některé mohou žádat buď fyzické osoby, nebo právnické osoby.

Typy dotací

A kdo konkrétně může o dotace stát požádat? Nová zelená úsporám Light je určena pro seniory, invalidní důchodce a příjemce příspěvku na bydlení. Nová zelená úsporám Standard je tu pro majitele domů, kteří chtějí zlepšit své bydlení a šetřit na energiích. A třetí - Oprav dům po babičce – je pro majitele starších domů, kteří chtějí kompletní rekonstrukci domu s cílem v budoucnu ušetřit a žít levněji.

Kolik dostanete?

A kolik vám stát přispěje, pokud chcete mít úspornější bydlení, méně platit za energie a žít tedy i ekologičtěji? Na zateplení stěn, střechy, stropů či podlah rodinných domů můžete získat 30 000 – 950 000 Kč. Na takzvanou zelenou střechu rodinného domu můžete získat 800 – 100 000 Kč. Využití tepla z odpadní vody podpoří stát částkou ve výši 5 000 – 50 000 Kč. Na výměnu kotlů, kamen a pořízení tepelných čerpadel můžete získat 40 000 – 140 000 Kč. Na fotovoltaické systémy můžete získat 60 000 – 200 000 Kč. Dotace na novostavby činí až 535 000 Kč. Dotace na efektivní zachytávání a využití dešťové a odpadní vody se nabízejí od 27 000 do 105 000 Kč. Dotace na instalaci a nákup solárních panelů či tepelného čerpadla činí 45 000 – 60 000 Kč.

Přečtěte si také Začít ubytovávat hosty nemusí být složité nebo Orientujete se v orientačních systémech?

Fotografie