Bez povolení to nejde aneb Odpovědi na klíčové otázky o ČOV

Rozhodli jste se pro domácí čistírnu odpadních vod? Pak zřejmě tušíte, že vás kromě samotné realizace čeká i administrativní proces. A protože „na černo“ určitě stavět nechcete, seznamte se se základními informacemi, které by vás měly zajímat.

Dva typy povolení

Zájemci o realizaci ČOV mají na výběr mezi dvěma typy povolení, a to běžným vodoprávním řízením, které má omezenou platnost rozhodnutí (nejvýše na 10 let) a tzv. ohlášením.

V případě obou variant povolení počítejte s odlišným postupem a různými povinnostmi.

Za jak dlouho povolení pro ČOV vyřídíte?

Vyřízení povolení pro čistírnu zpravidla trvá kolem 4 až 5 měsíců. Nejrychlejší možná doba, za kterou to zvládla projekční kancelář ZAKRA, byla 3 měsíce, nicméně raději počítejte s 6 měsíci, tedy pokud se do administrativního kolečka pustíte sami.

Kolik vás bude povolení pro domovní čistírnu stát?

Celková cena za správní poplatky se pohybuje mezi 500 až 1 500 Kč.

Za kolik vám povolení vyřídí projekční kancelář?

Zmíněná ZAKRA vyřizuje povolení pro domácí čistírny za pevnou cenu - 9 990 Kč s DPH. V této částce jsou zahrnuta předjednání na úřadech, vyřízení všech jednání s úřady a další postup až k získání samotného povolení. Zaplatíte tedy více, než kdybyste procesem procházeli sami, ale ušetříte spoustu času (a starostí).

V případě, že kromě povolení potřebujete vypracovat i samotný projekt pro domovní čističku, ZAKRA vám obojí může zajistit již od ceny 18 990 Kč včetně DPH.

A co když si úřad vyžádá úpravy v projektu ČOV?

Pokud úředník z určitých důvodů požaduje změny v projektové dokumentaci, v podstatě se nic neděje. V případě spolupráce se ZAKROU jsou úpravy zahrnuty v základní ceně, a proto za ně nezaplatíte ani korunu navíc. Jednoduše se obrátíte na projektanta a necháte ho provést úpravy.

Jak postupovat, pokud úřad povolení pro domácí čistírnu odpadních vod nevydá?

Když úřad k povolení domácí ČOV odmítne vydat, na vině je obvykle nedostatečný projekt, který byl k neúspěchu předurčen již od samotného počátku. Proto je důležité projekt s vodoprávním úřadem konzultovat ještě před tím, než započne schvalovací proces.

Fotografie