Orientujete se v orientačních systémech?

Co jsou orientační systémy?

Asi předem tušíte, co je to orientační systém. Nicméně, takovýto systém může být jak reálný, tak i virtuální. Pokud se jedná o klasické cedule, šipky, štítky a značky, které můžeme vidět na ulici nebo v interiérech, tak jde o orientační systém. Pakliže se jedná o podobný systém, který nám ale má umožnit snazší pohyb v online prostředí nebo v určitém softwaru, tak se mu obvykle říká informační systém. Oba termíny se ovšem leckdy zaměňují a řada lidí v nich nevidí žádný rozdíl.

Prvky orientačních systémů

Orientační systémy se skládají z několika základních prvků, které mají lidem usnadňovat pohyb, udržovat plynulou dopravu a zabránit tomu, aby většina lidí byla zcela ztracená a zmatená. Typické jsou pro orientační systémy značky. Mohou to být klasické dopravní značky, které řidičům ukazují, jaká na konkrétní silniční komunikaci platí pravidla a co smí a nesmí dělat. A patří sem i směrové šipky, které zlepšují plynulost dopravy a řidičům napovídají, kterým směrem se vydat.

Směrovky pro pěší

Typickým orientačním systémem jsou směrové cedule určené chodcům. Najdete je nejen ve městech, ale i u odboček k zajímavým místům či turistickým cílům. Jedná se obvykle o šipky umístěné na veřejném osvětlení či sloupech, které ukazují směr například k centru města, kostelu, náměstí, infocentru, zámku, jeskyni, věži a dalším místům.

Turistické značky

Mezi orientační systémy patří i turistické trasy značené třemi vodorovnými pruhy – dvěma bílými a mezi nimi jedním barevným. Na křižovatkách a u zajímavých turistických bodů najdeme navíc tabulku s názvem daného místa a další směrové tabulky se šipkami, naznačující, kudy se turistické trasy budou ubírat dál a jak daleko je to k jejich následujícím bodům.

Orientační číslo

Možná by vás to nenapadlo, ale orientačním systémem jsou také čísla na domech – tedy čísla orientační. Už z jejich názvu plyne, že se právě podle nich můžete zorientovat v dané obci nebo v určité ulici, protože mají jasnou posloupnost. S čísly popisnými to už tak zřejmé není a orientace podle nich není jednoduchá.

Materiál

Když už víme, jaké existují orientační systémy, ještě se v krátkosti podívejme na materiál, z něhož se cedule, šípky či směrovky vyrábí nejčastěji. Obvykle jde o dřevo, sklo, PVC nebo plexisklo. Běžné jsou ale i různé slitiny kovů. Podle toho, kde má být orientační systém umístěn, bývá volen jeho materiál – jiný je potřeba v exteriéru, jiný uvnitř budov.

Přečtěte si také Začít ubytovávat hosty nemusí být složité nebo Jak najít ubytování ve světě?

Fotografie