5 nejčastějších chyb při sjednávání pojištění majetku

Pojištění majetku je jedním ze základních způsobů, jak své movité i nemovité věci ochránit. Přírodní katastrofy, elektrické zkraty, různé nehody nebo loupeže se vás nebudou ptát, zda mohou přijít na vás práh. Ale jakmile přijdou, je dobré mít krytá záda. Někdy se však stává, že i s dobrým úmyslem vše řádně pojistit, přicházejí chyby, které mohou způsobit problémy. Jaké jsou ty nejčastější?

Chybná pojistka

V tomto případě se jedná stále ještě o velmi častou chybu, i když se o rozdílu mluví často. Lidé si totiž pletou pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. To ovšem není totéž. Například při pojištění rodinného domu je třeba pojistit nemovitost případně i domácnost. Existuje na to jednoduchá pomůcka. Do pojištění nemovitosti patří všechny její pevné části. Pokud byste s domem zatřásli, vše, co vypadne, spadá do pojištění domácnosti. Když vám tedy při bouřce odejde nějaký spotřebič a vy máte pojištěnou pouze nemovitost, žádnou náhradu nemůžete očekávat.

Nesprávný pojistník

Pojištění majetku, obzvláště nemovitosti, by měl vždy uzavírat její majitel, tedy ten, na jehož jméno je majetek napsán. To platí i v případě pojištění domácnosti, jste-li například v podnájmu. V takovém případě sjednává pojistku ten, na jehož jméno je sepsaná nájemní smlouva.

Nesprávná rizika

V tomto případě se opět jedná o neznalost typu pojistky. Tentokrát se však tato neznalost týká typu rizik, vůči nimž je majetek pojištěn. Majetkové pojištění v sobě ukrývá různé druhy rizik a někdy se stává, že může dojít k jejich záměně. Obzvláště v případě povodní a záplav. Povodněmi je myšlena situace, kdy dojde k rozlití řek či nádrží a k poškození majetku. Záplava naopak může vzniknout například při silném dešti, následnému vytopení kanálu a podobně. Nemá tedy smysl pojišťovat dům proti povodni, pokud se nenachází v blízkosti řek. Pokud ano, nebude naopak stačit pojistka proti záplavám.

Podpojištění

Snaha ušetřit se mnohdy nevyplácí. Podpojištění je častý nešvar. Jedná se o případ, kdy si pojistník zvolí nedostatečně vysokou částku pojištění vzhledem k reálné hodnotě majetku. Krytí škod potom není takové, jaké by mělo ideálně být. Problém vzniká nejen snahou ušetřit, ale také tím, že může být pojistka zastaralá. Pokud ji sjednáte a poté rekonstruujete dům či byt nebo pořizujete nové vybavení, jeho hodnota se může výrazně zvýšit a tím rázem bude podpojištěn.

Nedostatečná připojištění

I když zde hovoříme hlavně o těch nejdůležitějších pojistkách, rozhodně byste měli uvažovat i o připojištění, které vám může výrazně krýt záda. Velice praktické je například připojištění odpovědnosti. Pokud vy, nebo vaše děti či zvířata udělají nějakou škodu například na majetku souseda, pojištění odpovědnosti tyto škody kryje. Vhodné jsou i různé asistenční služby, například práce řemeslníka, pokud dojde k nějaké škodě na vašem majetku.

Fotografie